تاریخچه

شهر انارک مرکز بخش انارک است. در مورد تاریخ اولین سنگ بنایش سخنها زیاد به میان آمده. به نقلی تاریخ این شهر به زمان ساسانیان برمی گردد که واحه ای بر سر راه معدن سرب و نقره  نخلک بوده است. در دوران استیلای تازیان و پس از آن تا حدود اواخر دوران قاجاریه انارک بعنوان چهارراه ارتباطی مورد توجه بوده است. مسیری که از جنوب کشور آغاز و به ورامین و تهران ختم می شد. هم اکنون نیز استانهای غربی کشور برای دسترسی به استانهای شرقی و مخصوصاً خراسان رضوی از این شهر عبور می کنند.

همچنین بنای اولین خشت انارک را به اعتبار سخنی منقول، به زمان شاه عباس منسوب می دارند. تنها سند باقی مانده و معتبر راجع به ساخت و سازهای انارک، نامه میرزا تقی خان امیرکبیر مبنی بر پرداخت وجهی برای ساخت قلعه و حصار شهر به منظور تأمین امنیت محل از دستبرد راهزنان خطاب به کدخدایان انارک می باشد. اسناد دیگری که هم اکنون از بین رفته اند یکی گچبری مسجد حاج محمدرضا بوده که قدمت 250 ساله مسجد را نمایانگر بوده و در دهه 60 دست تغافل مرمتگران آن را به نابودی کشانید و دیگری سنگ شناسنامه کاروانسرای رباط (rabat) که در دهه 70 به سرقت رفت. بقایای برج و بارو، در و دروازه، کوچه و پس کوچه های باریک و پرپیچ و خم این شهر نشان از اندیشة امنیتی- دفاعی در ساخت بافت شهر دارد. این مجموعه شامل کاروانسرا، مسجد جامع، حسینیه و خانه های مسکونی است که هریک با بهره گیری از معماری سنتی ساخته شده اند. کالبد قدیمی انارک، شامل هفت محله است که بر اساس وضعیت طبقاتی، موقعیت مکانی و کاربری محلات نامگذاری شده است و شامل محلات بیابانک، بیک علی، حصار، عرب ها، سراب، قافله گاه و جوباره می گردد.

گویش

گویشی که در انارک به آن صحبت می شود از گویش های مربوط به گویشهای ایران مرکزی است. تفاوت آن با گویش مردم نایین تنها در لهجه و آواهاست. این گویش نیز مانند دیگر گویشهای ایران به دلیل گسترش رسانه های پارسی زبان، کمتر بر زبان جوانان جاری می گردد.

جاذبه های گردشگری

با توجه به وسعت بخش انارک و قرار گرفتن کویر ریگ جن و قسمتی از کویر سیاه کوه در این منطقه، مردم محلی اقدام به راه اندازی اقامتگاه های بوم گردی نموده و میهمانان را با غذاهای محلی پذیرایی می نمایند. شتر سواری، تفریح در تپه های شنی، برنامه های رصدی و اجرای مراسم های محلی از جاذبه های این منطقه می باشد.

11

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پایگاه خبری است.